Kategorie: Wszystkie | czytelnia | działania | kontakt | my | newsy | weź udział
RSS

działania

piątek, 18 listopada 2016

commonlogo

Ośrodek “Brama Grodzka Teatr NN”,  Stowarzyszenie “Studnia Pamięci” oraz Biuro Turystyczne ROOTKA zapraszają do udziału w warsztatach dotyczących nowo powstałego Szlaku Pamięci Żydów Lubelskich. Warsztaty kierowane są do przewodników miejskich, edukatorów oraz osób aktywnie działających w obszarze dziedzictwa żydowskiego w Lublinie.

187381

Szlak Pamięci Żydów Lubelskich to nowe upamiętnienie powstałe z inicjatywy Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN. Obejmuje on oznaczenie granic lubelskiego getta oraz ostatniej drogi Lubelskich Żydów prowadzącej do miejsca deportacji  przy ul. Tursytycznej. Na szlaku znalazły się także inne nieupamiętnione dotąd obszary związane z historią lubelskich Żydów, takie jak Wieniawa czy Majdan Tatarski.

W ramach warsztatów odbędą się wykłady poświęcone tematyce Zagłady lubelskich Żydów oraz spacery edukacyjne nowo wytyczonym szlakiem. Uczestnicy wezmą udział w zajęciach praktycznych polegających na wspólnym opracowaniu scenariusza oprowadzania po Szlaku Pamięci oraz przeprowadzą  inauguracyjne spacery dla mieszkańców Lublina.

Warsztaty odbędą się w trzech etapach w trybie weekendowym.

I etap: 10 grudnia 2016 r., wprowadzenie do koncepcji upamiętnienia;

II etap: 24-26 lutego 2017 r., szkolenie i wspólne opracowanie scenariusza oprowadzania po Szlaku Pamięci;

III etap: 18-19 marca 2017 r., prowadzenie otwartych spacerów po nowym szlaku dla mieszkańców Lublina.

 

Warsztaty będą odbywać się w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN" , przy ul. Grodzkiej 21 w Lublinie.

Zapraszamy!

piątek, 31 października 2014

W środę 22go października 2014 grupa uczniów Gimnazjum nr 1 w Tomaszowie Lubelskim przy wsparciu członków naszego stowarzyszenia oraz pracowników Muzeum-Miejsca Pamięci w Bełżcu, wzięła udział w warsztatach edukacyjnych oraz posprzątała część terenu cmentarza żydowskiego w Tomaszowie Lubelskim.

 

Cmentarz w Tomaszowie Lubleskim

Tak wyglądał cmentarz przed pracami porządkowymi...

 

Cmentarz w Tomaszowie Lubleskim

...a tak po ich zakończeniu.

 

Cmentarz w Tomaszowie Lubleskim

Uczniowie tomaszowskiego Gimnazjum..

 

Cmentarz w Tomaszowie Lubleskim

...uprzątnęli teren cmentarza.

Cmentarz w Tomaszowie Lubleskim

Odczyścili także pomnik...

 


Cmentarz w Tomaszowie Lubleskim

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...oraz złożyli kwiaty.

Projekt był współfinansowany przez Towarzystwo dla Natury i Człowieka w ramach programu "Bezcenne. Wolontariackie mikroinicjatywy na rzecz dziedzictwa kulturowego i przyrody".

Wszystkim zaangażowanym w sprzątanie serdecznie dziękujemy!

wtorek, 09 września 2014

Informujemy, że zbiórka na rzecz rodziny zmarłego Roberta Kuwałka została zakończona.

Zebrana kwota to:

 

77 698,07 zł

 

Wszystkim Darczyńcom serdecznie dziękujemy!

 

Ogłoszenie wyników zbiórki:

http://robertkuwalek.blox.pl/html/1310721,262146,21.html?1816055

wtorek, 02 września 2014

Muzeum Historii Żydów Polskich w partnerstwie ze Stowarzyszeniem "Studnia Pamięci" zaprezentowało w Tomaszowie Lubelskim niecodzienną wystawę.

Na Rynku przy Czajni stanął pawilon „Muzeum na kółkach” - nowoczesnej, objazdowej ekspozycji Muzeum Historii Żydów Polskich, prezentującej historię tysiąca lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce.

Zwiedzający mogli zapoznać się z informacjami na temat języków hebrajskiego i jidysz, świąt żydowskich oraz chronologią wydarzeń związanych z historią Żydów w Polsce. Jednym z elementów wystawy była interaktywna mapa, na której ukazano rolę najważniejszych miejsc w typowym sztetlu – synagogi, mykwy czy cmentarza. W trakcie zwiedzania można było także porozmawiać z animatorami, którzy nie tylko służyli komentarzem osobom dorosłym, ale także zapewniali różnorodne zajęcia i animacje dla dzieci.Wystawie towarzyszył też szereg działań edukacyjnych i kulturalnych. W Bibliotece Pedagogicznej edukatorzy przeprowadzili z dziećmi i młodzieżą dwa warsztaty – „Mały, wielki teatr” i „Bejt Jehudi”.

Pierwszy polegał na stworzeniu postaci do teatrzyku kukiełkowego na podstawie jednej z bajek Isaaca Singera, drugi był poświęcony zwyczajom panującym w tradycyjnym żydowskim domu.

Dużym zainteresowaniem cieszył się spacer śladami tomaszowskich Żydów, w którym wzięło w nim udział około 40 osób.

Nie zabrakło też chętnych do udziału w niedzielnej grze miejskiej. Dla kilkudziesięciu osób Tomaszów na kilka godzin stał się planszą do gry, na której należało rozwiązać różnego rodzaju zagadki i łamigłówki poznając przy okazji wielokulturową historię i ciekawe miejsca w mieście.

Dzięki naszym wolontariuszkom: Oli Basznianin, Pameli Kraczek, Katarzynie Łyciuk, Paulinie Żurawskiej,Wiktorii Żurawskiej i Karolinie Miziuk na chwilę ożyły zapomniane miejsca tj. stary młyn, kirkut, a także te bardziej znane jak cerkiew, apteka Frankego."Cieszymy się, że mieszkańcy Tomaszowa tak licznie odwiedzili wystawę. W Tomaszowie bardzo rzadko realizuje się projekty przywracające pamięć o jego żydowskich mieszkańcach. Ta część historii i dziedzictwa miasta jest w znacznym stopniu zapomniana. Wystawa Muzeum na kółkach jest doskonałą próbą wypełnienia istniejącej luki." -mówią koordynatorki lokalne projektu Ewa Koper, z Muzeum-Miejsca Pamięci w Bełżcu oraz Agata Radkowska ze Stowarzyszenia „Studnia Pamięci” .Dziękujemy wolontariuszom!

 

Projekt „Muzeum na kółkach” będzie realizowany do 2016 roku i zagości w 47 miejscowościach w całej Polsce. Realizowany jest w ramach programu Żydowskie dziedzictwo kulturowe, dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

wtorek, 10 czerwca 2014

Z przykrością informujemy, że w dniu 6 czerwca 2014 we Lwowie zmarł członek Stowarzyszenia "Studnia Pamięci"

Robert Kuwałek.

 

Jego śmierć pozostawia nas nie tylko bez wybitnego  historyka z ogromem wiedzy i doświadczeniem. Zostawia nas bez przyjaciela i świetnego gawędziarza, który poprzez swoją opowieść  wydobywał z relacji historycznych ludzi z krwi i kości.

Wraz z Robertem odeszły setki odkrytych przez niego wspomnień i anegdot, które powoływał do życia sprawiając, że stawały się bliskim przeżyciem i doświadczeniem słuchaczy. Pełen charyzmy i pasji zarażał nią tych, którzy mieli z nim styczność.  Przede wszystkim nas.

Łączymy się w bólu z rodziną i przyjaciółmi.

środa, 19 lutego 2014

Serdecznie zapraszamy na wykład

Krzysztofa Banacha - pracownika Państwowego Muzeum na Majdanku oraz członka Stowarzyszenia „Studnia Pamięci”,

pt. „Polityka i pamięć”

otwierający cykl wykładów pt. „Wykorzystanie relacji świadków w polskich muzeach martyrologicznych”.

Wykład odbędzie się jutro (20.02.) o godzinie 15:00 w Sali Obrad Rady Wydziału Humanistycznego (gmach Nowej Humanistyki UMCS).

Organizatorem wykładu jest Biblioteka Wspomnień.

 Banach


czwartek, 11 kwietnia 2013

Lublin przez wieki był miastem wielokulturowym, zamieszkałym przez osoby o różnym pochodzeniu i wyznających inne religie. Po wielu powojennych latach,  znowu widzimy na ulicach Lublina studentów i studentki z różnych krajów, a także odwiedzających miasto zagranicznych turystów. Widzimy jak na naszych oczach Lublin ponownie otwiera się na różnorodność. Zapraszamy na pokaz filmów, spotkania tematyczne, warsztaty antydyskryminacyjne oraz akcję społeczną - piknik, skierowany do wszystkich mieszkańców i mieszkanek Lublina.

 

Program Lubelskiej Wiosny Antyrasistowskiej:

14.04 godz. 16:00 Warsztat. Prawo do mieszkania jest prawem człowieka!", Przestrzeń Działań Twórczych “TEKTURA”, ul. Wieniawska 15a

15.04 godz. 18:00-21:00 Pisanie pilnych akcji, Cafe Lulu, ul. Orla 8

16.04 godz. 19:00, Jak działać na rzecz praw człowieka w Tybecie? Students for a Free Tibet", Przestrzeń Działań Twórczych “TEKTURA”, ul. Wieniawska 15a

19.04 godz. 19:00 Pokaz filmu Portret rodzinny w czerni i bieli, Kawiarnia “Kawka”, ul. Okopowa 9 i 1/2

20.04 godz. 14:30 Piknik antyrasistowski, Plac Litewski

niedziela, 17 marca 2013

Zapraszamy do udziału w lubelskich obchodach Dni Walki z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową. 

Lublin przez wieki był miastem wielokulturowym, zamieszkałym przez osoby o różnym pochodzeniu i wyznających inne religie. Po wielu powojennych latach, znowu widzimy na ulicach Lublina studentów i studentki z różnych krajów, a także odwiedzających miasto zagranicznych turystów. Widzimy jak na naszych oczach Lublin ponownie otwiera się na różnorodność. 


21 marca 1960 roku miała miejsce masakra w Sharpeville w Republice Południowej Afryki. Tego dnia odbywała się pokojowa demonstracja przeciwko “przepisom przepustkowym” apartheidu, podczas której policjanci zastrzelili 69 osób biorących w niej udział. Data ta została ustanowiona przez zgromadzenie ogólne ONZ w 1979 roku aby uczcić pamięć ofiar incydentów na tle rasistowskim oraz wzmożyć działalność społeczeństwa na rzecz eliminacji wszelkich form rasizmu, ksenofobii i dyskryminacji na świecie.

Problem rasizmu, dyskryminacji oraz mowy nienawiści jest obecny także w naszym mieście. W ostatnich latach w Lublinie dochodzi do coraz większej ilości incydentów o charakterze rasistowskim. Dlatego też zapraszamy wszystkich mieszkańców i mieszkanki Lublina do aktywnego udziału w wydarzeniach podczas Wiosny Antyrasistowskiej. 

POKAŻMY, ŻE LUBLIN JEST MIASTEM OTWARTYM NA RÓŻNORODNOŚĆ. 

 

PROGRAM:

Ze względu na opóźniające się nadejście wiosny wydarzenia sobotnie zostają przeniesione na kwiecień. Szczegóły podamy wkrótce.


21.03.2013 (czwartek)

17:00 Warsztat antydyskryminacyjny, Kawiarnio - Księgarnia "Spółdzielnia", ul. Peowiaków 11

Uczestniczki i uczestnicy warsztatu zdobędą wiedzę na temat powstawania i funkcjonowania stereotypów i uprzedzeń oraz działania mechanizmu dyskryminacji. Nauczą się rozpoznawać źródła i formy dyskryminacji w życiu społecznym ze szczególnym uwzględnieniem wykluczenia ze względu na płeć i pochodzenie etniczne/wyznanie. Podczas warsztatu zapoznamy was z umiejętnościami praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy i reagowania w sytuacjach dyskryminacji. Udział w warsztacie jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.
 

Zapisy do 20 marca: lublin8@amnesty.org.pl

19:00 Projekcja filmu Barking tylko dla białych, Kawiarnia Kawka, ul. Okopowa 9 i 1/2

22.03.2013 (piątek)

19:00 Projekcja filmu Zabić drozda, Kawiarnia Kawka, ul. Okopowa 9 i 1/2

środa, 20 lutego 2013

Zapraszamy do udziału w spotkaniu wokół filmu "Polak w szafie" Artura Żmijewskiego. Gośćmi spotkania będą Robert Kuwałek z Państwowego Muzeum na Majdanku oraz Katarzyna Zabratańska – Prezeska Stowarzyszenia „Studnia Pamięci”. Rozmowa towarzysząca projekcji filmu będzie dotyczyła legend i stereotypów budujących antysemityzm. Film Żmijewskiego dokumentuje próby zmierzenia się z wynikami z wyprawy badawczej w Sandomierzu z 2005 roku pod kierunkiem prof. Joanny Tokarskiej-Bakir. Materiał zebrany podczas ekspedycji pokazał, że legenda zilustrowana na znajdującym się w sandomierskiej katedrze obrazie Karola de Prevot, przedstawiającym tzw. mord rytualny dokonywany przez Żydów na dzieciach chrześcijańskich, „żywo” funkcjonuje w świadomości lokalnej społeczności.

Miejsce, data: Kawiarnia Kawka, ul. Okopowa 9 i 1/2, 22 lutego, godzina: 19.00.

Organizacja spotkania: Ośrodek Lubelski Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów i Stowarzyszenie "Studnia Pamięci"

niedziela, 29 lipca 2012

Zapraszamy do udziału w "Spacerach po nieistniającym Mieście - Jidn in Lublin" (jid. Żydzi w Lublinie) przygotowanych przez członkinie i członków naszego Stowarzyszenia z okazji odbywającego się w Lublinie już po raz szósty Jarmarku Jagiellońskiego. Spacery poprowadzą: Daniel Krzaczkowski (17.08.2012 r.), Edyta Nowak (18.08.2012 r.) oraz Joanna Krauze (19.08.2012 r.).

"Spacery po nieistniejącym Mieście - Jidn in Lublin" to okazja do zapoznania się z wielowiekową historią Żydów w Lublinie oraz związanym z nią dziedzictwem materialnym. Trasa spaceru obejmuje m.in. Podzamcze - miejsce pierwszego ich osadnictwa w mieście. Osiedlanie się Żydów na tym terenie zapoczątkowało istnienie odrębnej dzielnicy, która przez następne stulecia rozwijała się, tworząc Miasto Żydowskie. Przemierzając jego nieistniejące już ulice, jak również przylegające do Starego Miasta po dziś zaułki i place, uczestnicy i uczestniczki spaceru zapoznają się z opowieściami o ich dawnych mieszkańcach, którzy niegdyś współkształtowali społeczny, ekonomiczny, polityczny, kulturowy i religijny charakter miasta. 

17, 18, 19 sierpnia 2012 r., godz. 17:00-19:00, miesce zbiórki: Plac Zamkowy (przy schodach). 

Wstęp wolny. 

Jarmark Jagielloński 2012

 

 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 7
Tagi