Blog > Komentarze do wpisu

Muzeum na Kółkach w Tomaszowie

Muzeum Historii Żydów Polskich w partnerstwie ze Stowarzyszeniem "Studnia Pamięci" zaprezentowało w Tomaszowie Lubelskim niecodzienną wystawę.

Na Rynku przy Czajni stanął pawilon „Muzeum na kółkach” - nowoczesnej, objazdowej ekspozycji Muzeum Historii Żydów Polskich, prezentującej historię tysiąca lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce.

Zwiedzający mogli zapoznać się z informacjami na temat języków hebrajskiego i jidysz, świąt żydowskich oraz chronologią wydarzeń związanych z historią Żydów w Polsce. Jednym z elementów wystawy była interaktywna mapa, na której ukazano rolę najważniejszych miejsc w typowym sztetlu – synagogi, mykwy czy cmentarza. W trakcie zwiedzania można było także porozmawiać z animatorami, którzy nie tylko służyli komentarzem osobom dorosłym, ale także zapewniali różnorodne zajęcia i animacje dla dzieci.Wystawie towarzyszył też szereg działań edukacyjnych i kulturalnych. W Bibliotece Pedagogicznej edukatorzy przeprowadzili z dziećmi i młodzieżą dwa warsztaty – „Mały, wielki teatr” i „Bejt Jehudi”.

Pierwszy polegał na stworzeniu postaci do teatrzyku kukiełkowego na podstawie jednej z bajek Isaaca Singera, drugi był poświęcony zwyczajom panującym w tradycyjnym żydowskim domu.

Dużym zainteresowaniem cieszył się spacer śladami tomaszowskich Żydów, w którym wzięło w nim udział około 40 osób.

Nie zabrakło też chętnych do udziału w niedzielnej grze miejskiej. Dla kilkudziesięciu osób Tomaszów na kilka godzin stał się planszą do gry, na której należało rozwiązać różnego rodzaju zagadki i łamigłówki poznając przy okazji wielokulturową historię i ciekawe miejsca w mieście.

Dzięki naszym wolontariuszkom: Oli Basznianin, Pameli Kraczek, Katarzynie Łyciuk, Paulinie Żurawskiej,Wiktorii Żurawskiej i Karolinie Miziuk na chwilę ożyły zapomniane miejsca tj. stary młyn, kirkut, a także te bardziej znane jak cerkiew, apteka Frankego."Cieszymy się, że mieszkańcy Tomaszowa tak licznie odwiedzili wystawę. W Tomaszowie bardzo rzadko realizuje się projekty przywracające pamięć o jego żydowskich mieszkańcach. Ta część historii i dziedzictwa miasta jest w znacznym stopniu zapomniana. Wystawa Muzeum na kółkach jest doskonałą próbą wypełnienia istniejącej luki." -mówią koordynatorki lokalne projektu Ewa Koper, z Muzeum-Miejsca Pamięci w Bełżcu oraz Agata Radkowska ze Stowarzyszenia „Studnia Pamięci” .Dziękujemy wolontariuszom!

 

Projekt „Muzeum na kółkach” będzie realizowany do 2016 roku i zagości w 47 miejscowościach w całej Polsce. Realizowany jest w ramach programu Żydowskie dziedzictwo kulturowe, dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

wtorek, 02 września 2014, duzka

Polecane wpisy