Blog > Komentarze do wpisu

70. rocznica początku "Akcji Reinhardt"

W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku ulica Lubartowska w Lublinie została oświetlona lampami i reflektorami. SS-mani i ukraińscy żołnierze formacji pomocniczych SS wyciągali z kamienic ich żydowskich mieszkańców, na miejscu zabijając protestujących, starszych, chorych oraz małe dzieci. Zebraną grupę około 1500 osób popędzono w kierunku synagogi Maharszala ulokowanej u stóp lubelskiego zamku. Po nocy spędzonej w synagodze ludzie ci zmuszeni zostali do przejścia na rampę kolejową w pobliżu rzeźni miejskiej (obecna ulica Turystyczna). Stamtąd w zamkniętych wagonach kolejowych wywiezieni zostali w kierunku Tomaszowa Lubelskiego, jako pierwszy transport do obozu zagłady w Bełżcu. W ten sposób, początek likwidacji lubelskiego getta rozpoczął realizację operacji znanej jako „Akcja Reinhardt”.
W niespełna miesiąc czasu - do połowy kwietnia 1942 roku do obozu zagłady w Bełżcu deportowano i zamordowano w nim około 26 tysięcy Żydów wysiedlonych z terenów Podzamcza i Starego Miasta w Lublinie. Około 1500 osób rozstrzelanych zostało na miejscu, na terenie getta, w czasie trwania akcji.

W 70. rocznicę tych wydarzeń Stowarzyszenie "Studnia Pamięci" zaprasza Państwa do zapoznania się ze stroną internetową poświęconą pamięci lubelskich ofiar Zagłady:


http://www.kalejdoskop.pamieci.org/


Fotografia przedstawia fragment torów kolejowych stacji Bełżec.
Autorka: E. Nowak
sobota, 17 marca 2012, duzka

Polecane wpisy