Blog > Komentarze do wpisu

"Kalejdoskop Pamięci"

Kalejdoskop Pamięci

projekt realizowany przez Stowarzyszenie "Studnia Pamięci"

w ramach

Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

27 stycznia 2011

www.kalejdoskop.pamieci.org

 

Lublin, Cyrulicza


.

 

27 stycznia to Międzynarodowy Dzień Pamięci
o Ofiarach Holokaustu

 

Data ta odwołuje się do daty wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau 27 stycznia 1945 roku i została przyjęta w 2005 roku przez przez Organizację Narodów Zjednoczonych jako data międzynarodowego upamiętnienia.


Chcąc przybliżyć lokalny kontekst upamiętnienia ofiar Zagłady przywołujemy koloryt przedwojennego życia Żydów w Lublinie, historię z czasu okupacji oraz będącą jej skutkiem powojenną wyrwę w krajobrazie kulturowym i urbanistycznym miasta. Historia widziana oczami sprawców,ofiar i świadków przypomina swego rodzaju kalejdoskop, w którym różnobarwne wspomnienia, ukazane z różnych perspektyw, składają się na poszczególne obrazy stanowiące część naszej wspólnej przeszłości.


27 stycznia 2011
roku członkowie Stowarzyszenia „Studnia Pamięci” na ulicach Lublina - w miejscach związanych z Zagładą lubelskich Żydów m. in. na Podzamczu, Starym Mieście, ulicach: Spokojnej, Szopena, Lipowej i Lubartowskiej wręczać będą przechodniom karteczki z krótkimi fragmentami relacji i dokumentów archiwalnych, których rozwinięcie - wzbogacone warstwą ikonograficzną - znaleźć będzie można na stronie internetowej:

www.kalejdoskop.pamieci.org.


Zapraszamy!Program upamiętnienia:•godz. 10:00 - 17:00 - rozdawanie fragmentów relacji przez członków Stowarzyszenia „Studnia Pamięci” na ulicach Lublina

•godz. 17:00 - uczczenie pamięci ofiar przy Pomniku Ofiar Getta - wspólne zapalenie znicza, róg ulic Radziwiłłowskiej i Niecałej(skwerek przy Szkole Podstawowej nr 24)kontakt: Edyta Nowak, tel.533-525-134, edyta.nowak@gmail.com

czwartek, 20 stycznia 2011, duzka

Polecane wpisy